CANDIS - GRUPA DLA RODZICÓW

W ramach projektu CANDIS odbywają się spotkania psychoedukacyjnej grupy wsparcia dla rodziców uzależnionych dzieci. Zapraszamy.


Bezradność, lęk, zagubienie, poczucie winy, niepewność to uczucia, które często towarzyszą rodzicom w sytuacji, kiedy dowiadują się, że ich dziecko miało kontakt z narkotykami lub, że jest uzależnione. Problem zażywania, eksperymentowania a co za tym idzie uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest coraz częstszy. Substancje zmieniające nastrój są wciąż łatwo dostępne a ich skład często nieznany i coraz bardziej niebezpieczny. W sytuacji uzależnienia cała rodzina potrzebuje pomocy i wsparcia. Zaangażowanie rodziców jest potrzebne na każdym etapie, niezależnie od tego czy dorastające dziecko jest w fazie eksperymentowania, zaawansowanego uzależnienia czy też właśnie kończy terapię i zaczyna nowe życie.

Z myślą o tych rodzinach istnieje Grupa Wsparcia dla rodziców młodzieży lub dorosłych osób uzależnionych od narkotyków. Jest ona elementem realizowanego przez nas projektu CANDIS.

Na grupę zapraszamy rodziców, których dzieci są uzależnione, zażywają, leczyły się lub nigdy nie podjęły leczenia. Celem spotkań jest wymiana informacji oraz doświadczeń, wzajemne dawanie sobie wsparcia, zdobycie wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia i sposobów interwencji wobec osoby zażywającej. Daje też sposobność przyjrzenia się własnym emocjom w zaistniałej, trudnej sytuacji.

To rodzica właśnie najbardziej dotyka fakt odurzania się dziecka. Kiedy zostaje to ujawnione często załamuje się dotychczasowy obraz i struktura dziecka i rodziny. Rodzice zadają sobie pytanie: dlaczego tak się stało? Często dochodzi do przerzucania się oskarżeniami, koncentrowaniu się na poszukiwaniu winnych a to bardzo utrudnia szukanie pomocy. Grupa swoim doświadczeniem może zapewnić otuchę bardzo potrzebną w kryzysie. Grupa na pewno nie da gotowej recepty na rozwiązanie, bo taka nie istnieje, ale może pokazać możliwe rozwiązania i ich skuteczność. Pomoże też poszukać sprawdzonych miejsc gdzie osoba uzależniona może poszukać właściwej dla siebie pomocy. Rodzic musi być również gotowy na zmianę swoich przekonań, sposobu myślenia, być może będzie musiał sam przejść własną psychoterapię, nauczyć się wyrażać myśli, uczucia, jeśli chce pomóc dziecku.

Grupa odbywa się w każdy parzysty poniedziałek miesiąca od godziny 18.
Prowadzona jest przez psychologa

Spotkania w grupie są bezpłatne