KONSULTACJE DIETETYKA

Wizyta u dietetyka, podobnie jak u lekarza budzi strach u wielu osób, co staje się główną przyczyną do rezygnacji ze spotkania ze specjalistą. Lęk przed nieznanym może zostać skutecznie przezwyciężony, kiedy dowiesz się w jaki sposób będzie przebiegała wizyta, co warto zabrać ze sobą oraz jak się do niej przygotować, aby czuć się komfortowo i wynieść najwięcej informacji. Rolą naszego dietetyka nie jest ocenianie pacjenta, ale chęć pomocy w rozwiązaniu problemów z odżywianiem się oraz zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych na korzystne dla zdrowia. Jest to połączone z nauką sposobu doboru produktów spożywczych, aby nie sprzyjały rozwojowi chorób metabolicznych i nie powodowały nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zdiagnozowaną już u pacjenta jednostką chorobową.

Pierwsze spotkanie z dietetykiem obejmuje:

• wywiad lekarski i żywieniowy
  • szczegółową ocenę dotychczasowego sposobu odżywiania - analiza nawyków żywieniowych
  • interpretację wyników badań laboratoryjnych
  • analiza składu ciała - elektroniczny pomiar zawartości tłuszczu, masy mięśniowej oraz wody w organizmie
  • pomiar masy ciała i wzrostu
  • obliczenie wskaźnika BMI oraz PPM
  • określenie wieku metabolicznego
  • określenie prawidłowej masy ciała
  • określenie celu diety
  • ustalenie indywidualnych wymagań dotyczących planowanej diety
  • wstępne omówienie zaleceń dietetycznych o ustalenie terminu wizyty kontrolnej (po 7 dniach stosowanej diety)

Co należy przygotować do pierwszej wizyty z dietetykiem?

• należy dokładnie spisać swój jadłospis z trzech dowolnych dni
  • należy przynieść wyniki ostatnich badań krwi oraz wypisy ze szpitala
  • najdokładniejszą analizę składu ciała uzyskamy minimum 2 godziny po posiłku, z pustym pęcherzem oraz 3 godziny po wysiłku fizycznym
  • pomiar dokonywany jest na boso - Paniom odradzamy rajstopy.

Analizy składu ciała nie można wykonać:

• kobietom ciężarnym
  • osobom z rozrusznikiem
  • osobom cierpiącym na epilepsję.

Kiedy najlepiej wykonać analizę składu ciała?

1. Rano na czczo, bądź 3-4 godziny po posiłku.
  2. Unikaj napojów działających moczopędnie oraz zawierających kofeinę w ciągu 4 godz. przed pomiarem.
  3. Unikaj spożywania alkoholu w ciągu 24 h przed pomiarem.
  4. Wyczyść powierzchnie ciała biorące udział w pomiarze (stopy) - przed pomiarem nie kremuj stóp.
  5. Skład ciała oraz waga zmieniają się w ciągu dnia, dlatego pomiar powinien być wykonywany każdorazowo o tej samej porze dnia.
  6. Skorzystaj z toalety przed pomiarem.

Sukces jest możliwy dzięki ścisłej współpracy: pacjent - dietetyk. Takie postępowanie gwarantuje najlepsze efekty kuracji.

Kuracja dietetyczna odbywa się z tym samym dietetykiem.